Wednesday, March 4, 2015

Didaktik Çarşamba - Güvenli Sürüş 1

İlk yardım serisinin yanı sıra bir de güvenli sürüş hakkında ahkam keseyim dedim. 

Sabitle!
Öncelikle, araç içinde serbest insan ve nesne bulundurmamanız gerekiyor. Zira bir çarpışma halinde (siz çarpmasanız bile size çarpabilirler unutmayın) araç içindeki o serbest insan ve nesneler size çarpıp kazanın neticesini değiştirebilir.


 • Neyi sabitleyeceğiz?

- İnsanları 

Kendimizi öncelikle. Motoru çalıştırdıktan sonra kemerimizi takıyoruz. Araçta bir yangın başlarsa motorun çalışması ile, hemen çıkabilelim diye. "Akıllı adam kendini bağlar mı?" sorusuna, EVET diyoruz.

Bebekler ve çocuklar için oto koltuğu şartı güzel. Ama uygulayabiliyor muyuz? Kazalarda sabitlenmemiş bebek ve çocukları bulmak için 25 metre mesafeye bakarlar. 

Yetişkinler de, araçtan dışarı fırlamasalar bile, ki fırlayabiliyorlar, sizi arkadan / yandan sıkıştırabilir ve siz kemerinizi takıyor olsanız bile size ciddi zarar verebilirler. Kemer takmak her zaman kurtarıyor mu? Nıth. Çarpışmaya bağlı. Beden çarpınca bir de iç organlar beden içinde çarpışıyorlar.

Emniyet kemerleri herkes tarafından takılana kadar hareket etmeyin. Kuralı sürücü koyar! Takmayanları araçtan atma yetkinizin de olması lazım. 

Bir de, araçtaki kemer sayısına göre insan alın araca. "Ya biz 7 kişi doluştuk ehe he, plaja gitçez 5 dakikalık mesafeye" sakat işler. 

Ölümlü kazaların çoğu kısa mesafelerde ve kemer kullanmamaktan kaynaklanıyor. Bahanesi yok. "Şurdan şuraya mesafe" demeyiniz, trafik kazaları istatistiklerinden ders çıkartınız.

- Eşyaları
Çantanızdan, çocuğun oyuncaklarına ve hatta ön konsol - yan koltukta duran tek bir kaleme kadar. Kemeri takılı olduğu halde kalem göğsüne saplandığı için ölen insanlar mevcut. Bagaj güzeldir <3 <3 <3

- Hayvanları
Onlara da zarar geleceğini unutmayın. Benim boxer köpeğim hiç oturmazdı, sürekli dolanırdı araçta. Ön patilerini kafama koyardı. Mümkünse bagajı hayvan alanına çevirin diye önerebilirim.
Diğeri de, prensesleri gibi kurulurdu arka koltuğa.
Üzgünüm ama kediler falan da taşıma hapishanelerinin içinde güvende oluyorlar.

 • Nasıl sabitleceğiz?

Emniyet kemerini çekip takıyoruz ancak kemerin alt kısmının bel kemiklerinizin üzerine gelmesi gerekiyor. Aksi halde iç organlarınıza zarar verebilirsiniz. Bir de yeni araçlarda var bu; kemerin üst kısmını da aşağıdaki şekilde olduğu gibi ayarlamayı ihmal etmeyin.

Güvenli sürüşler dilerim!


16:00 itibari ile ek yapayım.

Uzun takılar, kravatlar emniyet kemerinin üzerine çıkartılır!!!!
Image:http://www.styleforum.net/t/304965/luxire-custom-clothing-official-affiliate-thread/14715 

Cepte kalem taşımak güvenli değildir, size batabilir!!
Ceketinizi çıkartmanız, hareket kabiliyetinizi artırır. Montla da s.., affedersiniz, montla araç sürmeyiniz. Bence.

2 comments:

 1. Aaa kravat olayını bilmiyordum, şaşırdım.. Bir de her TCye gelişimde çocuk koltuğu yerine arabanın ön koltuğunda sürücünün kucağında direksiyon sallayan çocuk ve bebekleri görünce şaşırıyorum yıllardır hiç usanmadan offff

  ReplyDelete
  Replies
  1. Degisiyoruz ama. Yavas oluyor ama degisiyoruz.

   Delete